PKK#09 – azjatycka przygoda

PKK#09 – azjatycka przygoda

Trasa sztafety Rowerowe Jamboree

Artiom Rusakowicz jest autorem wydanego przez Wydawnictwo Bezdroża przewodnika: „Azja Środkowa. Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan.” I właśnie tego rejonu świata dotyczyć będzie kolejne pytanie konkursowe.

Jak wiadomo w na początku 2015 roku startuje sztafeta rowerowa (Rowerowe Jamboree) organizowana przez Stowarzyszenie Afryka Nowaka i Fundację Światowe Jamboree – trasa wiedzie m.in. przez Azję Środkową. Aby otrzymać książkę prosimy wymienić jak najwięcej nazwisk polskich podróżników i odkrywców (także współczesnych!), którzy przemieszczali się i opisywali ten rejon świata.

Na odpowiedzi czekamy do 22.10, do godziny 12:00 – oczywiście prosimy je umieszczać w komentarzach do tego wpisu (opublikujemy je po zakończeniu konkursu). Uwaga! Odpowiedzi będziemy sumować – jeśli więc wysłaliście już odpowiedź z kilkoma nazwiskami, możecie przed zakończeniem konkursu udzielić odpowiedzi uzupełniających!

Bardzo dziękujemy Wydawnictwu Bezdroża za przekazanie książki!

Wydawnictwo Bezdroża
Wydawnictwo Bezdroża

7 comments on “PKK#09 – azjatycka przygodaAdd yours →

Comments are closed. You can not add new comments.

  1. – Jacek Hugo-Bader
    – Artiom Rusakowicz
    – Robert Robb Maciąg
    – Krzysztof Samborski
    – Karol Werner
    – Michał Kozok
    – Bartek Sabela
    – Romuald Karaś
    – Małgorzata Szumska
    – Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik
    – Aleksander Cyrkulewski

  2. Mam nadzieję, że liczą się osoby powiązane jedynie z wybraną częścią Azji Środkowej, bo w innym wypadku moja lista bardzo się kurczy 🙂 Leon Barszczewski, Andrzej Bińkowski,Benedykt Polak, Artur Anuszewski, Piotr Trybalski, Władysław Massalski,Kinga Choszcz,Radosław Siuda, Krzysztof Dębnicki, Sławomir Brzoska, Konstanty Branicki, Aleksander Branicki,Ryszard Badowski,Tadeusz Krusiński, Józef Kobyłecki, Maksymilian Cegielski, Janusz Bochenek,Bronisław Dostatni,Grzegorz Gawlik,Bronisław Grąbczewski,Wiesław Marian Olszewski, Władysław Michał Zaleski, Julian Talko-Hryncewicz, Ferdynand Ossendowski,Wiktor Ostrowski,Remigiusz Mielcarek, Piotr Malczewski, Witold Stanisław Michałowski,Aleksander Jabłonowski,Janusz Majer, Ludwik Młokosiewicz, Krzysztof Renik, Chudecki Tadeusz, Jan Czerski

  3. *Benedykt Polak
    *Kinga Choszcz i Chopin (niestety nie pamiętam jego prawdziwego imienia i nazwiska)
    *Danuta Gryka z mężem
    *Bolesław A. Uryn
    *Robert Maciąg
    *Piotr Strzeżysz
    *Jacek Pałkiewicz,
    *Uczestnicy wyprawy Niniwa Team (jadą zawsze bez podziałów na etapy, grupa liczy zawsze ok 20 rowerzystów więc wymieniam wszystkich biorących udział w wyprawach przez Azję , część z nich brała udział w obu. ): „Polska- Syberia”: Tomasz Maniura, Anna Baran, Marcel Gawron, Filip Hepner, Jakub Hepner, Michał Kandefer, Jakub Kostrzewski, Justyna Kotas, Sławomir Kunicki, Urszula Machelska, Mateusz Majchrzak, Sonia Manssour, Wojciech Mazur, Marcin Mazurek, Mateusz Mika, Michał Piec, Krzysztof Skok, Piotr Waksmundzki, Sara i Piotr Wierzgacz, Witosław Wierzbicki, Hanna Witczak, Jolanta Wręczycka, Szymon Zieliński oraz „Polska – Jerozolima” : Beata Fleiszner, Janina Skorus, Katarzyna Szendzielorz, Mateusz Karcz, Michał Kopyczok, Mieszko Maliszewski, Dominik Piec, Paweł Stryjewski, Daniel Wielgórski,
    *Anna Świątek
    *Marek Pindral
    *Gaspar da Gama (Josof Adil jeśli dobrze zapisałam jego nazwisko. Był to Żyd urodzony w Pozaniu ok XV, pomógł Vasco da Gamie wrócić z Indii do Portugalii-Vasco nadał mu z tego powodu swoje nazwisko i nowe imię).
    *J. Kopeć (opisał Kamczatkę)
    * E. Żmijewski (wspomnienia z Syberii),
    * Z. Węgłowski (relacje podróżnicze ze wsch. Syberii),
    *L. Cichy
    *K. Wielicki
    *W. Rutkiewicz
    *J. Kukuczka
    Poniżej także kilku podróżników-badaczy:
    *J. Kowalewski (badał języki i kulturę ludów mongolskich),
    * B. Dybowski (badacz endemicznej fauny jeziora Bajkał),
    * B. Grąbczewski (badacz Pamiru, Karakorum, Tybetu, Kaszgarii),
    * B. Piłsudski (badacz Sachalinu, zasłużony w badaniach nad językiem i kulturą Ajnów oraz Niwchów),
    *A. Czekanowski (prowadzący badania nad Bajkałem i nad Morzem Łaptiewów),
    *J. Czerski (badacz Bajkału oraz północnej i wschodniej Syberii).

  4. Zapomniałabym dodać: Wojciech Jagielski oraz Martyna Wojciechowska

  5. 1. Karol werner
    2. Ryszard kapuściński
    3. Bolesław uryn
    4. Jacek pałkiewicz
    5. Kinga choszcz
    6. Radosław siuda
    7. Robb maciąg
    8. Ania maciąg
    9. Piotr strzeżysz
    10. Alicja rapsiewicz
    11. Andrzej budnik
    12. Anna grebieniow
    13. Tomasz gorazdowski
    14. Piotr kuryło
    15. Bartek sabela
    16. Anna czerwińska
    17. Marta owczarek
    18. Bartek skowroński
    19. Małgoarzata dzieduszycka-ziemilska
    20. Anna jackowska
    21. Martyna wojciechowska
    22. Beata pawlikowska
    23. Piotr morawski
    24. Olga morawska
    25. Adam chałupski
    26. Tomasz grzywaczewski
    27. Filip drożdż
    28. Bartosz malinowski
    29. Krzysztof skok
    30. Mieczysław bieniek
    31. Jacek hugo-bader
    32. Bogdan jędras
    33. Marcin jakub korzonek
    34. Bartłomiej tofel
    35. Anna różańska
    36. Anna dąbrowska
    37. Dominika dąbrowska
    38. Maciej cybulski
    39. Kamila kielar
    40. Małgorzata maniecka
    41. Łukasz odzimek
    42. Anna kocot
    43. Michał kozok
    44. Kamila balbusr
    45. Zbigniew karkuszewski
    46. Michał korzycki
    47. Wojciech pater
    48. Rafał zarębski
    49. Mirka kot
    50. Ewelina kozok
    51. Dominika zaręba
    52. Tomasz ostrowski
    53. Piotr gogosz
    54. Krzysztof skutela
    55. Paweł chudzicki
    56. Agnieszka stryczek
    57. Ewa flak
    58. Jarosław kociel
    59. Małgorzata maniecka
    60. Leszek czmut
    61. Tomasz szymkiewicz
    62. Ewa wilczyńska-saj
    63. Romek saj
    64. Kasia gądek
    65. Andrzej brandt
    66. Łukasz supergan
    67. Magda janas
    68. Sławek janas
    69. Kuba czajkowski
    70. Marcin malik
    71. Natalia maniakowska
    72. Michał lewandowicz
    73. Wojciech ganczarek
    74. Krzysztof dębnicki
    75. Krzysztof renik
    76. Dominika kawalec
    77. Marcin kozłowski
    78. KRZYSZTOF SAMBORSKI
    79. MARCIN BŁASZCZYK
    80. MAGDA BŁASZCZYK
    81. DOMINIKA SOŁTYSIK
    82. RAFAŁ WĘGRZYN
    83. DAREK KORZUN
    84. PIOTR GIERACH
    85. JAREK SOCHA
    86. PIOTR BUCZYŃSKI
    87. PIOTR KUDELSKI
    88. IGOR STARODUBCEW
    89. OLA TRZASKOWSKA
    90. MIROSŁAWA NIEZGODA
    91. MIKOŁAJ KORWIN KOCHANOWSKI
    92. MARCIN GIENIECZKO
    93. LEON BARSZCZEWSKI
    94. JAN HORZELA
    95. ŁUKASZ ŁEPECKI
    96. KUBA CZAJKOWSKI
    97. ZDZISŁAW PREISNER
    98. WOJTEK MALINA
    99. JANUSZ STĘPIEŃ
    100. KASIA MICHALAK-CZECHOWSKA
    101. WOJCIECH DĄBROWSKI
    102. Marzena Gąsior

  6. O! Jak wielu słynnych Polaków było już w Azji!
    Trudny orzech do zgryzienia sobie zgotowaliśmy, ale wygląda na to, że odpowiedź Kamila jest najpełniejsza, mimo iż kilka z wymienionych przez niego osób chyba jednak nie odwiedzało (i opisywało) tej części Azji.

    Kamilu, gratulujemy! Skontaktujemy się z Tobą drogą mailową!