UWAGA! To jest wpis archiwalny dotyczący Pleneru Podróżniczego 2013
Umawiasz się na kawę.
Idziesz na koncert.
Planujesz wycieczkę rowerową lub dłuższy wyjazd.
I za każdym razem sięgasz po… telefon! Tak Ci się tylko wydaje. Ostatecznie i tak sięgasz po mapę, choćby i taką w telefonie.
Zastanów się ile razy w ciągu ostatniego miesiąca skorzystałeś z jakiejś mapy. Znalezienie najbliższego sklepu rowerowego na Google. Otagowanie się na fejsie albo twitterze. Sprawdzenie, gdzie możesz odebrać towar zamówiony przez internet. Wyszukiwarka autobusów też się liczy. Dużo?
Dziś mapa jest nieporównywalnie częściej obecna w naszym codziennym życiu niż 10 czy 20 lat temu. Tyle tylko, że jest interkatywną aplikacją w internecie, plikiem na dysku komputera czy aplikacją na telefon. Ale chodzi o to samo: odnaleźć miejsce, wskazać drogę, planować trasy.
Dzięki mapie sprawdzasz, gdzie jest najbliższy Starbucks, albo też gdzie najbliższy szpital, plac zabaw, parking strzeżony czy kontener do segregacji śmieci. Ta sama technologia, która pozawala znaleść restaurację w której jednocześnie zjesz sushi i hamburgera, ratuje też ludzkie życia (tak było np. na Haiti po trzęsieniu ziemi). A między jednym a drugim biegunem jest jeszcze szereg zastosowań: rozwija turystykę, pomaga w prowadzeniu firmy, zarządzaniu przestrzenią…
A co jeśli takiej mapy nie ma?
Nie ma na GoogleMaps. Nie ma na BingMaps. Nie ma na Geoportalu. Nie ma na Zumi.
Takie nie zmapowane miejsca są współczesnymi “białymi planami”. W pewnym sensie wykluczone i odcięte od światowej sieci.
Co gorsza, mała jest szansa, by takie miejsca pojawiły się w najbliższej przyszłości na mapach prowadzonych przez koncerny. Ich polityka stawia na rozwój danych o terenach gęsto zaludnionych, wysokozurbanizowanych i o dużej atrakcyjności gospodarczej i turystycznej (licząc w skali światowej).
Ale można to zmienić – całkiem łatwo i na dodatek przyjemnie. Trzeba tylko wziąć sprawy w swoje ręce. Dlatego zapraszamy Was do mapowania społecznego. Razem stworzymy mapę Boruszyna i okolic z której będą mogli korzystać mieszkańcy, turyści, cykliści…
W ramach Pleneru odbędą się zajęcia dotyczące cyfrowych map oraz mapowanie wsi Boruszyn i okolic (a jak nam pomożecie tłumnie to i całej gminy).
- Warsztaty teoretyczne
– Weź mapy w swoje ręce! – Po co nam mapa? Jak się ją tworzy? Czy każdy może? Jagoda Pietrzak postara odpowiedzieć na te i inne pytania o mapy. Opowie o projekcie OpenStreetMap, czyli darmowej, wolnej i otwartej mapie świata. Będzie dużo mapowych historii z całego świata. Te zajęcia mają być inspiracją i krótkim wprowadzeniem, do tego jak zacząć. A zacząć będzie można od razu na warsztatach praktycznych z mapowania!
– Do czego może się przydać OSM w podróży? – Wojtek Grela odpowie na to i inne pytania. „Zacznę od prześledzenia mojego coraz większego zaangażowania w projekt OSM, poznawania jego możliwości, oraz integracji tego wszystkiego w zastosowaniach „polowych”, czyli np. podczas mojej ostatniej półrocznej podróży po Ameryce Południowej. Zaczynając podróż polegałem praktycznie całkowicie na papierowych mapach dostępnych lokalnie, a w ostatnim miesiącu z kierownicy mojego roweru nie znikała komórka z odpalonym GPSem. Rewolucja i ewolucja w jednym.” – zaprasza Wojtek.
– ArcGIS Online: własna mapa w kwadrans – Zbych Gałęza pokaże proste metody na stworzenie mapy odbytej wycieczki, planu wyjazdu czy ciekawych miejsc. Może z niej korzystać w terenie, zamieścić na stronie internetowej albo wydrukować i wykorzystać do podboju świata. Te warsztaty powstają we współpracy z
- Warsztaty praktyczne z mapowania
To okazja by nauczyć się obsługi ręcznych odbiorników GPS oraz wyruszyć w teren i samodzielnie zebrać dane. Podzieleni na zespoły lub indywidualnie, rowerem i pieszo, z GPSem lub telefonem komórkowym uczestnicy warsztatów przemierzą okolice Boruszyna i zbiorą dane o terenie. A następnie, z naszą pomocą, wprowadzą je do OpenStreetMap.
Mapping party będzie trwać przez cały Plener. A nawet dłużej, bo pierwsze zespoły wyruszą w teren już w czwartek. Każdego dnia będziemy drukować aktualny stan mapy, przydzielać zespołom teren do mapowania i wspomagać Was wiedzą i materiałami co i jak mapować. A potem wspólnie rysować mapę w OSM w miłej atmosferze, podjadając i popijając 🙂
Przeczytaj jak się przygotować do mapping party! Dla najaktywniejszych mapowiczów przewidziano upominki od Esri Polska oraz OpenStreetMap Polska 🙂
Dołącz do wydarzenia na Facebook: Boruszyn na mapę! czyli mapping party
Niewątpliwą atrakcją warsztatów będą przeloty ponad Boruszynem bezzałogowego aparatu latającego (drona), dzięki któremu będziemy mieli szczegółowe zdjęcia lotnicze Boruszyna i okolic!
Zajęcia teoretyczne i praktyczne odbywać się będą od piątku do niedzieli (16-18/8/2013) w boruszyńskiej świetlicy wiejskiej, namiocie plenerowym i w szkole podstawowej w Boruszynie.Wkrótce szczegółowy program oraz zapisy na zajęcia. Jeśli masz pytania, propozycje czy sugestie pisz do nas: 2013@plenerpodrozniczy.pl