UWAGA! To jest wpis archiwalny dotyczący Pleneru Podróżniczego 2012
Ilu z Was korzysta na co dzień z Google Maps? Prawie wszyscy? No właśnie. A ilu przekonało się już o tym, że nie jest to idealne rozwiązanie? Nie sięgając daleko – widzieliście jak wygląda Boruszyn na mapach GoogleMaps? Skrzyżowanie dróg i nazwa miejscowości. Biała plama. Czy można coś z tym zrobić? Można.
A kto z Was po podróży chciałby się podzielić przebytą trasą ze znajomymi? To takie proste, jest wiele serwisów, które to umożliwiają. Tylko niektórym brak dróg, miejscowości… szczególnie tych maleńkich i tych poza szlakiem. Czy można inaczej? Można.
Są tacy wśród Was, którzy sprawdzają mapy przed wyruszeniem w drogę? Na pewno są. Zatem spotkaliście na pewno zakątki, dla których map nie ma albo nie ma ich za darmo. Czy można coś na to poradzić? Można.
Dzięki OpenStreetMap można przeskoczyć te problemy. Możemy! Bo OpenStreetMap (skrótowo OSM) to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Co najważniejsze, może być edytowana przez każdego – to taki kartograficzny odpowiednik Wikipedii. OpenStreetMap możesz traktować jako miejsce, gdzie możesz stworzyć swoją mapę, jeśli jej potrzebujesz.
Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji Creative Commons, co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS. Czyni to ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, rozpoczęty w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 350 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty “ważą” ponad 200 gigabajtów. To wielki zbiór danych.
Najstarszą metodą wprowadzania danych jest zbieranie tzw. śladów za pomocą odbiornika GPS, a następnie, po zgraniu ich na komputer, wyrysowywanie ulic wzdłuż śladu z urządzenia. I głównie tego będziemy Was uczyć na warsztatach z mapowania.
– jak działają internetowe mapy oraz czym jest GIS i systemy nawigacji (np. GPS)
– co to jest „wolna kultura” i dlaczego to jest fajne
– jak działa
– jak możemy go wykorzystać dla swoich potrzeb
– jak wziąć w nim udział i współtworzyć największą wolną mapę 🙂
– wprowadzanie i edycja danych w portalu OSM.
– wykorzystanie OSM w praktyce: własna mapa (drukowana lub internetowa), nawigacja turystyczna oraz samochodowa.
– zbieranie śladów z odbiornikiem GPS,
– tworzenie własnych zdjęć lotniczych,
– tworzenie map z walking papers.
Jeśli nam trochę pomożecie i weźmiecie udział w tej akcji, jeszcze w sierpniu Boruszyn będzie pięknie widoczny na mapie OSM!
Uwaga! Abyście byli w pełni usatysfakcjonowani z udziału w warsztatach, musicie do Boruszyna wziąć własne laptopy, notebooki itp. Byłoby świetnie gdybyście trackowali także drogę do Boruszyna urządzeniami GPS.
Planujemy odbyć dwa spotkania z mapowaniem, piątkowe skierowane będzie głównie do rowerzystów, sobotnie dla piechurów.
Zajęcia poprowadzi Prezes Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska Andrzej Zapborowski oraz inżynier od map i zdjęć lotniczych, a przy okazji redaktor portalu peron4.pl Jagoda Pietrzak.