UWAGA! TEN WPIS DOTYCZNY PLENERU 2013
Książka podróżnicza, reportaż z drogi, literatura faktu, opracowanie etnograficzne, relacja z podróży, poradniki i przewodniki. Książki są najlepszą inspiracją podróżujących!
W tym roku stawiamy na książki, ich moc sprawczą, popychającą ludzi do przemieszczania się, ruszenia w Świat lub choćby w Polskę! Przez trzy plenerowe dni odbędzie się kilkanaście spotkań z autorami książek podróżniczych, o podróżach i z podróżami w tle. Na Plenerze gościć więc będziemy m.in. Piotrka Strzeżysza (Makaron w sakwach, czyli rowerem przez andy i Kordyliery. oraz Campa w sakwach, czyli rowerem na Dach Świata.), Kazimierza Mrówkę (Książeczka o podróżowaniu), Dominika Szmajdę (Rower góral i na Ural), Jacka Y. Łuczaka (Polska Kazimierza Nowaka. Przewodnik rowerzysty). Spotkamy też Anię Alboth, Natalię Mileszyk, Anię Moszko i Grzegorza Króla (Poza utartym szlakiem) i Anię Grebieniow (Żagle nad pustynią. Z wiatrem przez Gobi). Najważniejsza dyskusja odbędzie się w piątkowy wieczór – autorów w grad pytań wezmą Dominika Lis, Ola ‚Fasola’ Pająk-Gałęza oraz Maciek Kurek.
Kazimierz Nowak przygotowując się do swej pięcioletniej podróży po Afryce przeczytał niemal wszystkie ówcześnie dostępne książki podróżnicze i artykuły prasowe. Między innymi z tego powodu tegoroczny Plener przesycony będzie książkami, tymi do poczytania przed podróżą, w trakcie niej, jak i po powrocie. Zaprosiliśmy autorów, z zamiarem szczegółowego wypytania ich o to jak się pisze z drogi, a jak zza biurka, jak się zbiera materiały w podróży, a jak szpera po internecie i bibliotekach. Czy codziennie robi się notatki i czy używa się dyktafonów, i w ogóle ile to trwa by od pomysłu dotrzeć do momentu gdy się czyta pierwszą recenzję własnej książki. Postaramy się zorientować czy można napisać idealną książkę podróżniczą 🙂 Nie zapominając o reportażach prasowych i wpisach blogowych. Chętnych spróbowania swych sił w sztuce pisania zaprosimy do udziału w konkursie literacko-reporterskim.
Od piątku (16/8/2013) do niedzieli (1/8/2013) odbywać się będą spotkania z autorami, warsztaty literacko-reporterskie i konkursy pisarskie. Zaprezentujemy też powstające właśnie książki – m.in. Piotr Tomza opowie o swej książce o Afryce Nowaka, która ukaże się jesienią nakładem wydawnictwa W.A.B., Dominik Szmajda przybliży przygotowania do druku książki-zbioru listów Kazimierza Nowaka do żony, a Małgosia Szumska zdradzi kilka doświadczeń z poszukiwań śladów swych dziadków, które spisuje w książce o samotnej wyprawie na Syberię.
W lipcu wystartował cykl plenerowych konkursów książkowych. Od przychylnych wydawnictw, redakcji, księgarń i osób prywatnych otrzymaliśmy kilkadziesiąt książek do rozdysponowania jako nagrody konkursowe. Konkursy będą głównie internetowe, ale spodziewajcie się także zadań związanych z pisaniem i wysyłaniem listów i nie tylko. Szczegóły dotyczące konkursów znajdziecie w tym miejscu >>>>>
KSIĘGARNIA NOWAKA – czyli nie zabraknie też książek najprawdziwszych z prawdziwych – swoje książki z półek pozdejmuje księgarnia Skład Kulturalny i przywiezie je do Boruszyna byście mogli na miejscu zaopatrzyć swe biblioteki i regały w najnowsze książki podróżnicze i z podróżami w tle.
Dotychczas wsparły nas następujące wydawnictwa, redakcje i księgarnie:






