W efekcie prawie cała gmina Połajewo posiada solidną mapę. To zasługa przede wszystkim niesamowitego zaangażowania uczestników. Zaskoczyliście nas!
Mapowanie ma być dobrą zabawą. Podczas 1. Pleneru kilkanaście osób bawiło się świetnie tworząc mapę Boruszyna. W tym roku było prawdziwe Mapping Party!
W efekcie prawie cała gmina Połajewo posiada solidną mapę. To zasługa przede wszystkim niesamowitego zaangażowania uczestników. Zaskoczyliście nas! Przed plenerem staraliśmy się zainteresować tematem jak najwięcej osób tym punktem programu, ale nie spodziewaliśmy się, że czwórka studentów ze Śląska przyjedzie specjalnie na mapowanie leciwym Damazem! Tej ekipie należą się wyrazy uznania nie tylko za entuzjazm i pół nocy rysowania map po całym dniu zbierania danych, ale także za dużą samodzielność.
Po warsztatach teoretycznych o projekcie OSM aktywnie w mapowanie włączyło się kilkanaście osób: niektórzy tropili pominięte ścieżynki rowerem, inni szukali w miejskim gąszczu POI, jeszcze innych wciągnęło kartowanie na ekranie komputera. Zostali nagrodzeni upominkami od Esri Polska oraz gadżetami OpenStreetMap od FTFshop.eu. Zainteresowanych nie zabrakło też na niedzielne warsztaty z wykorzystania map podczas podróży oraz narzędzi ArcGIS Online.
Serdecznie dziękujemy też wolontariuszom z firmy Satim i studentom AGH za przeprowadzenie warsztatów o mapach i samego mapowania.
W tym roku mapowanie zaczęło się jeszcze przed plenerem – dzięki dostępności zdjęć Bing dla użytkowników OSM udało się wprowadzić zabudowania do wsi Boruszyn, Tarnówko, Sierakówko w gminie Połajewo, a także Skrzetusz i Krężoły w gminie Ryczywół. Na więcej niestety nie pozwalała rozdzielczość dostępnych zdjęć.To praca przede wszystkim Justyny i Eli, studentek z AGH, które na samym plenerze jako wolontariuszki pomagały Jagodzie w prowadzeniu warsztatów.
Na Mapping Party na plenerze udało się zebrać całkiem dużo informacji w tym m.in:
– adresy domów
– nazwy ulic
– hydranty
– POI (punkty użyteczności publicznej): skrzynki pocztowe, sklepy, punkty medyczne, biblioteki, place zabaw, przystanki autobusowe, stacje benzynowe itp.
Uzupełniono także przebieg dróg i ścieżek, dołączając w części z nich informację o nawierzchni i dozwolonej prędkości.
Zobaczcie sami na OpenStreetMap jak pięknie prezentuje się Boruszyn, konieczcie zajrzyjcie też do Tarnówka i Połajewa, które z przecinających się linii stały się plastycznym obrazem miejsc!
Jak Boruszyn pojawiał się na mapie – krótka historia w obrazkach
I co teraz z tą mapą?
Obiecywaliśmy, że taka mapa jak powstanie to będzie przydatna. Łatwo zauważyć, że można zobaczyć jak dojechać z jednej miejscowości do drugiej, co się znajduje w nich znajduje itd.
Można ją wykorzystać też by trafić do Boruszyna, tak jak te uczestniczki pleneru:
Dzięki takiej mapie przyjezdni mogą odnaleźć ciekawe miejsca:
Można zlokalizować także istotne instytucje:
A uczestnicy poprzednich i kolejnych plenerów bez problemu trafią do Silvano, który na pewno także poza imprezą zadba o podniebienia i pełne brzuchy 🙂
Nie wszystkie z zebranych informacji widoczne są na głównej mapie OSM. Warto sięgnąć po inne mapy, dedykowane specjalnie dla różnych obiektów np.:
– mapę hydrantów
– mapę ściezek i tras rowerowych OpenCycleMap
Można też przygotować sobie mapę w pliku:
– przez główną stronę serwisu OpenStreetMap korzytając z opcji „share” (podziel się) w prawym panelu możemy wygenerować plik graficzny (jpg, png, svg, pdf) albo kod html do wstawienia na stronęl
– przez stronę MapOsmatic może przygotować mapę do wydruku z siatką kwadratów, lista ulic i miejsc itp. Na przykład jak ta mapa Połajewa.